Evko İnşaat Grubu, Meot Yapı’yı satın aldığını duyurdu

EVKO İnşaat Grubu MEOT Yapı A.Ş.’yi satın aldığını duyurdu… MEOT Yapı AŞ’yi uzun süren görüşmelerin sonunda 2014 yılının son günlerinde satın alarak EVKO İnşaat Grubu adı altında kurumsal genişleme ve marka büyümesi yolunda önemli bir adım attı.

1979 yılından beri özellikle İstanbul Anadolu Yakası’nda faaliyet gösteren ve sunduğu yüksek kalibre mühendislik hizmetlerinin yanında, 2000’li yıllardan itibaren girdiği toplu konut üretimi alanında önemli projelere imza atan EVKO İnşaat Ltd, 2006 yılında kurumsal yatırım partnerliği başlattığı İngiltere kökenli yatırımcıların oluşturduğu MEOT Yapı AŞ’yi uzun süren görüşmelerin sonunda 2014 yılının son günlerinde satın alarak EVKO İnşaat Grubu adı altında kurumsal genişleme ve marka büyümesi yolunda önemli bir adım atmış oldu.

Maltepe’de hayata geçirdiği ve çalışmaların hızla devam ettiği MARMAROOM Projesi’yle ön plana çıkan EVKO İnşaat Grubu, özellikle kentsel dönüşüm projeleri bağlamında bu bölgede arsa ve konut sahipleri arasında saygın bir yere sahip olan MEOT Yapı AŞ’yi satın alarak Maltepe bölgesindeki kentsel dönüşüm faaliyetlerinde öne çıkan aktörler arasına girmiş oldu. Bu önemli adımın arkasından, MARMAROOM’un ardılı olacak olan 450 konutluk bir projenin 2015 sonbaharında lansmanını yapma hazırlıklarına başlayan EVKO İnşaat Grubu CEO’su Kamil Kerem Zengin bu konudaki görüşlerini şöyle belirtti:

“İngiltereli yatırımcı dostlarımızla uzun yıllardır karşılıklı kazanca dayalı verimli bir birlikteliğimiz var. Ancak özellikle son birkaç yılda kentsel dönüşüm sürecinin ön plana çıkmasıyla birlikte biz de grup olarak geleceğimiz için yeni stratejiler belirledik. Bu anlamda, zaten belli oranda ortağı olduğumuz MEOT Yapı AŞ’yi tamamen bünyemize katmak bizim için marka bilinirliliği ve kurumsallaşmamız için önemliydi. İngiltereli yatırımcı dostlarımızla yeni projelerimizde de işbirliği yapmak için prensip anlaşmasına vardık. Ancak biz artık sadece İngiltere’den değil hem Türkiye’den hem de dünyanın başka ülkelerinden yabancı yatırımcı partnerlerimizle de işbirliği yaparak sağlıklı bir şekilde büyümeye devam etmek istiyoruz.”

MEOT Yapı AŞ eski Yönetim Kurulu üyesi Zeynel Abidin Besleney de yaptığı açıklamada, “ Evko ile 9 yıl önce Ataşehir’de küçük bir projeyle başlayıp daha sonra Pendik’te Meridyen Evleri projesinde yatırımcı-uygulamacı prensibiyle devam eden partnerliğimizin son aşaması, 2013 yılından beri Maltepe’de hayata geçirdiğimiz Marmaroom Projesi oldu. Bu başarılı grafiğin doğal bir sonucu olarak EVKO, özellikle Maltepe-Kartal bölgesinde çok önemli işler yapacak potansiyele ulaştı. Bizler, MEOT olarak bu partnerlikte EVKO ile işbirliğinden çok şey öğrendik, karşılıklı kazanç prensibiyle onlarla birlikte güzel işlere imza attık. O nedenle EVKO İnşaat Grubu’nun yeni büyüme stratejilerini saygıyla karşıladığımız gibi onların MEOT’un marka değerine duydukları saygıdan onurlandık. MEOT’u bünyesine kattıktan sonra EVKO İnşaat Grubu’nun çok başarılı işler çıkarmaya devam edeceğine inanıyoruz. Bizler de eski MEOT yatırımcıları olarak Türkiye konut sektöründeki dinamizmi ilgiyle takip ediyor ve bu anlamda yeni değerlendirmeler yapıyoruz ve tüm sıkıntılarına rağmen ülke ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörünün sağlıklı geleceğine inanıyoruz’’ dedi.

2014 yılı sonunda resmiyete kavuşan bu satın almanın her iki taraf içinde hayırlı olmasını diliyoruz.